El Ayak Ağız Sendromu Hastalığı…

El Ayak Ağız Sendromu Hastalığı…

FullSizeRender (17)

Son bir haftamız maalesef el ayak ağız sendromu hastalığı mücadelemiz ile geçti.

Öyle sinsi bir hastalık ki bu daha nasıl oldu anlayamadan içinde buluverdik kendimizi! Maaile kısa bir tatil yapalım dediğimiz bu yaz gününde hersey önce 39 derece bir ateşle başladı. Yer değişimi, havuz,deniz üşümüştür dedim ilk başta ve ateş düşürücü şurubumuz ile aşarım sandım. 4 saat ara ile verdiğim ateş düşürücü kendini 2 saatte gösterip ateşimizi düşürsede ilk etapta sorun oldugunu düşünmedim. Pazar günü evimize dönüyorduk düşüncesi ile telefonda doktorumuza da aynen bu şekilde bilgi vermiştim. Ateşi düşürebildiğim için acile gitmek yada doktorumuza tekrar ulaşmayı düşünmedim bile taa ki pazartesi sabahına uyanana kadar!
Sabah uyandığımızda zaten Çağan o kadar huysuzdu ki bi sorun oldugunu hissetmiştim 2 saat kadar zaman geçmeden bacaklarında sivilce büyüklüğünde kabartırlar oluştu gene şüphe etmedim ama aksi bir durum olduğundan rahatsız olup hemen randevumuzu aldım hastaneden, tek düşündüğüm 4 saat ara ile dönüşümlü verdiğim 2 farklı ateş düşürücü yerine daha etkili olanını seçtiğim için ilaca karsı olan alerjik bir durum sanarak gittim hastaneye..
Doktorumuza aynen olanı anlattım ve bünyesine zarar verdiğimi sorunun bu oldugunu anlatmaya çalışırken doktorumuz sözümü kesip Çağanın ayakkabılarını çıkarmamı istedi.Bu kabartılar ayaklarının altında hatta ağzının içinde de olduğunu düsünüyorum kendini boşuna üzmüşssün bu ‘el ayak ağız sendoromu hastalığı’ dedi,daha nasıl yani diyemeden, Çağanın her yerini o kadar iyi kontrol ettiğimden emin,cevap veremeden ayağının altındaki kabarcıkları gördüm resmen şok oldum o kadar dikkatli bir insanımdır ki bu konuda, nasıl görmediğime sinir olurken boğazınada bir bakalım boğazındada var kesinlikle dedi.
Evet aynen söylediği gibi çıktı bu hastalık ilaç ile bir tedavisi olmayan viral bir hastalık ve bulaşıcı dedi kesinlikle çocukların bulunduğu alana, havuza, denize asla sokmayın diye uyardı. 2 ilaç ve vitamin takviyesi ile hastaneden ayrılırken yürüyemez veya yemek yiyemez ise endişe etmememi 3-10 gün kadar bağışıklık durumuna göre bu hastalığın kendini göstereceğini söyledi aldığımız ilaç sadece akşam bir defa alacağı bir ilaçtı hemen kız kardeşimi aradım onunla beraberdik bu tatilde çok şükür ki onun oğlunda aynı bulgular yoktu tabi ama hemen onuda kontrol altına aldık doktoruna ulaştık.
Sadece kolunda bacağında ellerinde ayaklarının altında ve bizim göremediğimiz ağzının içinde olan bu kabarcıklar 2. gün su toplamış şekilde kabartılara döndü bu hastalığınızın getirdiği normal bir süreçti ama beni en çok endişeye düşüren ne yapacağımı bilemediğim bir gün oldu defalarca doktorumuzu aradım yemek yemesinde bir sorun yoksa kesinlikle anormal bir durum olmadığını aktardı.İnternette bilgi toplamaya başladım ama bu daha yanlış bir davranıştı çünkü saçma sapan alternatif tıp önerileri ile doluydu okuduğum birçok site sadece doktor olan iki kişinin yazdığı benimde doktorumun cümleleri ile birebir aynıydı nerdeyse..
Yapacak uygulanacak bisey olmadan elim kolum bağlı beklemek beni o kadar geriyordu ki yavruma baktıkça içim parçalanıyordu doktorum önermediği halde ben bebek pudrası sürdüm hatta çinko içeren losyon sürmeyi düşündüm ancak daha kötü bir hal alır düşüncesi ile vazgeçtim bir virüs enfeksiyonu olmasından dolayı antibiyotik bir tedaviside yok bu hastalığın!!
3.günümüzde endişeyle uyandığım sabah o su toplamış tüm kabartılar sadece kırmızı noktalar halinde bir isilik görünümünde duruyordu aslında biraz rahatladım ama gene tedirgindim tüm kabarcıkları inceledim ilk gün çıkan diz, kol iç kısmı el ve ayaklarının altı ve de 4 adet Noktacık olmak kaydıyla çenesi dısında başka hiç bir yerine sıçrama yapmadı.Göğüs ve sırtında bir tane bile çıkmadı kabarcıklar hergün kontrol ettim çıkan yerlerindeki kabarcıklardan başka oluşmadı.
4.gün gene aynı seyrinde ama daha küçülmüş olarak kırmızı noktalarımız duruyordu artık iyileşme süremiz başlamıştı ama bununla birlikte Çağan doğduğu günden itibaren hiç pişik olmamasına rağmen poposunda ve testislerinin altında olmak kaydıyla pişik oldu hemen doktorumuzu aradım bunun el ayak ağız sendromumuza bağlı olmadığını iletti ama ben kullandığımız ilaçlar ile alakası oldugunu düşünüyorum hala ve önerdiği antibiyotikli kremi hemen alıp uyguladım bir yararı olmadı açıkçası hiç alışık olmadıgınız bir durum 9 kez kaka yaptı karın ağrısı gelip sıkıştırıyordu acı kavramını öğrendi oğlum bugün ‘annnee acııı’ diye bağırıp ağlıyor altını açarken acıdan titriyordu artık gücüm kalmamıştı onu böyle görmeye! Çevremdeki anne arkadaşlarımdan,kız kardeşimden hatta anneanne babaanne gibi kişilerden bildiğimce birkaç yöntemi denemeye başladım sadece bebek pudrası sürdüm olmadı bu konuda doğduğu günden bu yana pudranın ciğerlerine zarar verdiğini bildiğim halde başka şansım yoktu ama fayda etmedi hatta kimse uygulamasın çünkü pudradan sonra kaka yapınca yapıştığı için temizlemesi o kadar zor ki çok daha canı acıdı ben yıkayarak temizlemek istemedim bacağındaki geçen kabarcıklara değerde daha kötü bir hal alabilir diye!
Desitin sürdüm geçici bir rahatlık verdi ancak kızarıklığı hiçbir şekilde almadı sonraki alt açmamda biraz daha rahattı sadece
Son olarak “Sebamed Pişik Kremi” kullandım gene arkadaş önerisiyle ve rahatladığını gördüm oğlumun 3 kullanımda kendini gösterdi.
5.günümüzde bu şekilde geçti kabarcıklar minik kırmızı nokta ama pişimiğiz az olmak kaydıyla devam :(
6.güne kırmızı noktalarımızı kahverengi ve daha minik artık kabartıların komple yok oldugu sadece iz ve yer yer kabuk olarak duran bir şekilde devam ettik ,pisiğimiz uyandıgımızda belli belirsizdi.
7.gün,işte bugun harika bir gün kahve beneklerin bir çoğu duş esnasında düşerek ten rengini almaya başladı çok şükür düşen kabuklardan sonra iz kalmıyor nihayet kötü bir hafta geride kaldı pisiğimiz bitti bugun ve tekrarlamadı
Kabus gibi geçen bu haftanın ardından edindiğim acı tecrübemi özetlemem gerekirse;
Bu kötü ama çok bilinmeyen hastalıktan hepimizin haberdar olması ve internette yaptıgım araştırmalarda hiç bu şekilde bilgi yer almaması ve daha trajik anlatımlardan sonra yaşadığımız bu süreci oldugu gibi anlatmam annelere bir ışık olur umuyorum..
FullSizeRender (18)
FullSizeRender (20) FullSizeRender (19)
IMG_7756
Bu hastalığın belirtileri,ilerleyişi aşağıdaki gibi;
-Yüksek ateş,
-Kol,bacak,el içi,ayak altı, ağız içi ve çenede çıkan sivilce görünümlü kabartılar,
-Kuluçka süresi 3-6 gün,
-İlk evrede su toplamış görünümlü bu kabartılar 3-4 gün içerisinde kırmızı ve kahverengi olmak üzere şekil değiştiren benekler düşerek yok oluyor ve iz bırakmıyor,(çocuğun bünyesine göre bu iyileşme 7-10 gün sürebiliyor)
-ilaç geregi pişik, tedavisi her zamankinden biraz daha zor,
-Bebek veya çocukta iştah kapanmadığı sürece büyük bir problem yok iştah kapanır ise doktorunuzun önereceği Gliserin ve Ağrı kesici karışımı bir damla ile sorun aşılabiliyor,o an için rahatlayan çocuk yemeğini yiyebiliyor,
-Bulaşıcı bir virüs olduğundan özellikle çocuklar  ile aynı ortama girmesi kesinlikle yasak!Okul,avm,havuz veya plaj gibi alanlara girmemesi gerekiyor,
-Oluşan yaralar kabuk bağlayıp kahverengi izler görünümünü aldığımda 3.veya 5. gün gibi hastalık kendini tamamlamış oluyor ve yasak süresi bitiyor,
-El ayak ağız sendromu genellikle yaz ve sonbahar mevsiminde ortaya çıkıyor,
-10 yaş altı çocuklarda görülüyor,
-Hastalığın kendini tekrarlaması mümkün

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir