Memeden Kesme hikayem, birde benden dinleyin…

Memeden Kesme hikayem, birde benden dinleyin…

 

Memeden Kesme Hikayeleri

Memeden Kesme Hikayesi

 

Memeden kesme;

Anne ve bebek için yeni bir başlangıç, atılan ilk adım..

Ben hamileliğim ve doğum sonrası okuduğum birçok makale,dergi,kitap hatta çevremde benden daha tecrübeli annelerden edindiğim bilgilerden yola çıkarak planlamaya çalıştım ilk etapta bu süreci.

Bir olaya uzaktan bakmak ve yaşamak arasında o kadar çok fark var ki memeden kesmeye karar verdiğim gün daha da emin oldum herşey benim planladığım gibi yada kitaplardaki ki olmayabiliyor.Çağan’ı 24 ay kadar emzirmeyi planlıyordum en başından beri!

Doğumdan sonra hastenede verilen emzirme eğitimleri bebeğimin memeyi ilk etapta kavrayamaması beni ilk günden tedirgin etsede doktorum bunu öğreneceğini denemekten vazgeçmemi, umutsuzluğa asla kapılmamam gerektiğini anlatarak beni sakinleştirdi.Hastanede 2 gün kalarak her iki memeyide emer şekilde ayrıldık.İlk gece meme ememediği ve aç kaldığı için bulunduğumuz katı ağlamalarımız ile inlettik diyebilirim.Bu evrede hastane yenidoğan hemşireleri formül süt vermeyi teklif ettiler ama ben bu konuda o kadar inatçıydım ki kabul etmedim, şartlar bunu gerektirmedikçe asla formül mama vermeyecektim oğluma. Hastane çıkışımızdan sonra herşey yoluna girmişti,ilk 6 ay sadece anne sütü verdim arada meyve püreleri ve yoğurt tadımlarıda yaptık tabi..

6.ayın sonunda ek gıdaya başlamamız ile birlikte emzirmelerim devam etti arada meme emdiği için yemeği reddetsede her ikisiniside orantılı şekilde götürmeyi başardım.Aslında zaman geçtikçe memeden kesme çok daha zor oluyor özellikle 1 yaştan sonra acıkmaktan daha ziyade benden ayrılmamak için tok olsada memede kalmak istiyor ve en önemlisi uykuya dalamıyordu meme emmeden, Çağan büyüdükçe daha zorlaşıyordu özellikle gece emmeleri,gecede 3-4 defa ağlayarak uyanıyor ve meme vermeden asla sakinleşip uykuya geçemiyordu. 14 aylık bebeği bir memeden diğerine geçirirken zorlanmaya başlamıştım.Bende Çağanda uykumuzu alamıyor güne çok iyi başlayamıyorduk.Çağanın doktoru 18.ayda memeden kesmemiz için uygun bir vakit olduğunu,ilerleyen süreçte çok daha zor keseceğimi söylüyordu çok yorulmuştum ama genede o kararı veremiyordum.

18.ay itibariyle sabahtan mağaza gidiyordum. 18:00 gibi eve döndüğümde daha kapıda boynuma atlayan oğluma bir türlü kıyamıyordum biraz daha dayanabilirim kargaşaları ile 21.ayımıza gelmiştik benim hedefime 3 ay kalmıştı ama artık gücüm kalmamıştı.30 Aralık’tı geçen bu zaman ardından ilk defa Çağanı anneme bırakıp yılbaşı gecesi Muratla dışarı çıkacaktık.Meme emerken nasıl olacak diye bir hafta düşünmekle birlikte o sabah uyandığımızda Çağan meme istememişti bunu fırsat bilip direkt kahvaltısını yaptırdım o an karar verdim EVET BEN MEMEDEN KESME’ye hazırdım.Ayrı kalarak kes diyen arkadaşlarımında etkisiyle nasıl olsa anneme bırakacağım diye yılbaşı gecesini seçtim zaten gün içerisinde hiç sıkıntı olmuyor,Çağan’da meme aramıyordu.Eve dönmekten o anda korksamda gittiğimde gene boynuma atlayan oğluma Sevgili arkadaşım Sümeyra’dan edindiğim bilgi ile meme’ye sirke sürdüm tiksinmesini sağlayabilmek adına! (Bunu hiçbir doktor,psikolog önermiyor hatta sakıncalı olabileceğini de okumuştum) Çağan kokudan o kadar rahatsız oldu ki yanıma dahi yaklaşmak istemiyordu bir anne olarak bu anı yaşamak çok kötü bir duygu ama yapmalıyım diyordum.

En korktuğum kısım ise gecelerdi; Annem bizde kalarak o gece Çağanı uyuttu ben kucağıma almak istemiyordum hayır diyemem korkusu ile,

Gece 02:00 civarı uyandı o kadar çok ağlıyor,meme istiyordu ki annem sen sakın alma ben sakinleştiririm diyordu.Anne kalbi işte dayanamıyorsun vazgeçip vazgeçememe arası çok zor bir karar,hemen Muratı uyandırdım Çağan ağlıyor çok kötü hissediyorum nolur bişeyler yapalım ağlamasın diye Murat apar topar kalktı. Çağanı kucağında oyunlarla sakinleştirmeyi başardı süt vermeye çalıştık,alışık olmadığı için sadece 1-2 yudum alıp bıraktı.Ufak çaplı bir ağlama kriziydi annem 5dk sonunda tekrar uyutabildi Çağanı.

05:45 civarında gene ağlayarak uyandı meme için ağlıyor bizse su,süt vermeye çalışıyoruz sonra Çağanı alıp salona geçtik,oyuncaklarının yanına oturduk en sevdiği arabasını alarak yerinden kalkıp hem ağlayıp hem oynamaya başladı sonra anneannesi kucağına alarak konuşmaya başladı 30 dakika kadar sonra omzunda uyudu annemin.

IMG_7116

Sabah 08:20de uyandı biraz sarıldık konuştuk memeye yönelir diye beklesemde sanırım tüm gece üzerimde kalan sirke kokusundan rahatsız olup böyle bir girişimde bulunmadı çok istekli olmadan az da olsa kahvaltısını yapıp günlük rutinine döndü.Akşam ilk defa evde kalmayacak gerginliği ile tüm günü birlikte geçirdik.Ben sirke sürmeye devam ediyordum olası bir meme isteğine karşı,nerdeyse 2 yıl aradan sonra ilk defa gece ayrı kalacaktık gündüzleri ayrı kalmaya alışkın olan oğlum gece ben olmadan duracak mı endişeleri ile 18:00 civarı Çağanı anneannesinin evine bıraktık.Annemi biliyordum sorun olsa dahi olmadı diyecekti.Biz tüm gece telefon edip Çağanın resimlerini isteyerek bir yılbaşı geçirdik.05:00 civarı sadece bir kez uyanıp biraz ağlamış süt içerek anneannesi ve teyzesiyle uykuya devam etmiş.

Sabah ilk işimiz oğlumuzu almak oldu gün içerisinde çok keyifli vakit geçirdik ama bu geceden daha fazla korkuyordum.Geceyi Muratla beraber idare edecektik annem bizde olmadan ilk memesiz gecemiz,04:45te uyandı yanımızda yatırmıştık saçını okşayıp sarılarak tekrar uykuya devam etti.1 haftamızı bu rutinle tamamladık artık meme krizlerimiz bitmiş gece deliksiz uykuya bir adım daha yaklaşmıştık ara ara aklına gelsede ona artık memedeki sütü başka küçük bebeklere gönderdiğimizi,onun büyüdüğünü ve sütünü bardakta içmesi gerektiğini anlattık. 15 günün sonunda artık meme aklına dahi gelmemeye başladı ve biz oğlumla çok üzülmeden başardık şimdi sırada bezimizi bırakmak var ;) Çocuğun bu sürece hazır olması değil,annenin hazır olması gerekiyor bence.Çocuklar değişime bizden çabuk alışıp kabul ediyor.

 

IMG_7115

Memeden kesme sürecinde birde benim yaşadığım memede biriken süt ile mücadelem var gene okuduklarım çevremden duyduğum bu sütü sağmadan göğsü sıkıca sararak sütün geri çekilmesini sağlamak ama durum bende böyle olmadı.Biriken süt 2.günün sonuda acı vermeye başlayınca sütümü sağmaya başladım birde gene memeden kesme psikolojisi ile biberon biberon sütümü atmak beni o kadar demorilize ediyordu ki kafam çok karışıyordu.Sütümü sağmama rağmen sol göğsümde küçük süt bezesi oluştu doktorumuz bunu duşta sıcak su ile masaj yaparak dağıtmamı önerdi kolumu dahi kaldıramayacağım şekilde acı veriyordu bu beze.Ben sütümü 1 hafta boyunca hergün azaltarak sağıp memeyi azar azar boşaltarak bir yol izledim 15.günün sonunda tamamen sütüm kesildi.

Şimdi oğlum mutlu ben mutlu…

 

2 Yorum Var

 1. Mariste75  /  6 Ağustos 2015, 00:24 Yanıtla

  Bende sizin gibi gelgitler yasıyorum su an ikinci cocuğumda. Oğlumda is hayatına geri dönüş ile tam 23 aylık olunca bırakmak cok kolay oldu birde oğlum geceleri zaten hic uyanmazsınız emmek icin fakat kızımda öyle degil anlattığınız gibi uyanmalar hep Ağlayarak ve bazen gecede 1-2 kez uykuyu bir turlu düzene sokamadık. Simdi sütten kesmek istiyorum ama sanırım olayı kafada henüz bitiremediğimiz icin kesmiyorum birde uzmanlar belli durumlarda bebek travma yasamasın diye kesmeyin diyor mesela diş Çıkarma dönemlerinde o yuzden bekliyorum zaten. Oğlumda sütten kestiğim donem ebemiz bana bol adaçayı içmemi önermişti kesilme Döneminde sutu azaltıyor ayrıca antiseptik ve antibiyotik etkisi ile kanallarda süt birikimini önlüyor.

  • Anıl Yavuz  /  20 Ağustos 2015, 14:54 Yanıtla

   merhaba
   umarım sizde en kolay şekilde çözebilirsiniz bebeğiniz ve siz üzülmeden.
   Sizinde yazdığınız gibi inanın önce bizim hazır olmamız gerekiyor sonrası geliyor sadece bu süreçte biraz katı olmamız gerekiyor
   O ağlamalara çırpınmalara dayanıklı olmak en önemlisi
   Gece uyanmaları çok zor en iyi ben bilirim gerçekten çok yıpratıcı oluyor ama 2-3 gün dayanabilirim derseniz ve size yardımcı olacak
   anneniz,kayınvalideniz yakınınızda ise onlardan yardım alarak yapabilirsiniz ve eşinizin desteğide çok önemli bu süreçte siz hiç kucağınıza almayarak o geceyi bitirmeniz gerekiyor
   Sizin kızınız kaç aylık?
   Azı dişleri çok sıkıntılı geçti bizde eger o dönemdeyseniz 1-2 ay ertelemeizde fayda var çünkü bu dönemde huyları çok değişiyor :(
   Adaçayının etkisini bilmiyordum arkadaşlarıma önereceğim çünkü ben çok acı çektim biriken sütten
   Size kolaylıklar diliyorum umarım en güzel şekilde atlatırsınız bu süreci kalbim sizinle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir